Atrakcje Cedyńskiego Parku Krajobrazowego

Zachodniopomorskie

Ten wyjątkowy zakątek zasługuje na uwagę turystów odwiedzających zachodnie rubieże Polski. To miejsce wyjątkowo ważne zarówno ze względów historycznych, jak przyrodniczo ? krajobrazowych. Cedyński Park Krajobrazowy jest miejscem, który łączy przyrodników z Polski i Niemiec, zaś graniczna rzeka Odra łączy tu ze sobą interesy dwóch państw.

To jeden z najciekawszych parków krajobrazowych znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Najważniejszą gminą leżącą na terenach tego parku jest Cedynia, świetnie znana z bitwy stoczonej tu przez Mieszka I. Zachodnią granicę tego parku stanowi rzeka, będąca jednocześnie granicą państwa ? Odra. Na terenie parku można wyróżnić aż trzy większe jednostki geograficzne. Są to: Pobrzeże Szczecińskie, Pojezierze Myśliborskie oraz Równina Gorzowska. Wszędzie tu można ujrzeć typowy dla obszarów polodowcowych krajobraz. Nie brak tu zatem wałów morenowych, w które obfituje w szczególności Pojezierze Myśliborskie. Pięknie prezentują się również tutejsze jeziora polodowcowe, z których największym jest jezioro Morzycko.

Teren parku przecina malownicza Dolina Dolnej Odry. Szczególnie pięknie prezentuje się ta rzeka na wysokości najważniejszego miasta w tym rejonie ? Cedyni. Tu Odra tworzy malownicze rozlewiska, zaś bagienny obszar wokół Cedyni często bywa określany mianem: Żuławy Cedyńskie.

Na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego spotkać można wiele atrakcji o charakterze przyrodniczym. To zwarte kompleksy leśne oraz ciekawe zbiorowiska rzadkiej roślinności. Tu można podziwiać piękną Puszczę Piaskową oraz rozległe lasy mieszkowickie. Wiele ciekawych gatunków chronionych roślin mogą ujrzeć miłośnicy przyrody na terenie rezerwatu ?Olszyny Ostrowskie?, im też poleca się wizytę w wąwozie Świergotki ? naturalnym stanowisku buczyny pomorskiej.

Na uwagę zasługują również zwierzęta mieszkające na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Można tu spotkać wiele pospolitych gatunków, jak jelenie, sarny oraz dziki, nie brak tu jednak i tych gatunków, którym grozi wyginięcie. Są to m. in. wilki, borsuki oraz jenoty. Jedną z największych osobliwości parku jest żółw błotny. Tego gada spotkać można na ziemiach polskich coraz rzadziej, zaś miłośnicy zwierząt podkreślają, iż jest to jeden z najbardziej narażonych na wyginięcie gatunków.

Wielu wrażeń może dostarczyć wizyta na terenie ?Rozlewiska Kostrzyneckiego?. Miejsce to nie bez powodu uważane jest za najpiękniejszy fragment parku. Jego największą ozdobą są zalewowe łąki, stanowiące idealne siedlisko dla ptaków wodnych oraz błotnych. To prawdziwy raj dla odwiedzających tereny Pomorza Zachodniego ornitologów.
Piękne krajobrazy, bogaty świat fauny i flory, rozległe lasy i malownicze jeziorka to jeszcze nie wszystkie atrakcje Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Warto pamiętać, że Cedynia i jej okolice to rejon bardzo ważny z historycznego i kulturalnego punktu widzenia. Nie brak tu zabytków, które pamiętają jeszcze czasy Mieszka I.

Na uwagę turystów zasługuje najważniejsze miasto leżące na terenie parku. Cedynia może się pochwalić takimi zabytkami, jak klasztor Cysterek z XIII wieku oraz słynną Górą Czcibora. To właśnie miejsce było świadkiem słynnej potyczki, którą stoczył Mieszko I z wojskami Hodona. Warto zajrzeć również do miejscowości Chojna, w której zachowały się gotyckie mury obronne. Podobną atrakcję można ujrzeć w Moryniu, który dodatkowo zachęca zwiedzających ciekawą zabudową. Tu nadal można zobaczyć ciekawe budynki ryglowe, które budowano w XVIII i XIX wieku.

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments