Czeladź i jej zabytki

Dolnośląskie

Położona nad Brynicą Czeladź może się pochwalić ciekawymi zabytkami oraz licznymi perełkami dawnej architektury. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Z historii miasta
Już w XIII wieku zaczęła się kształtować tutejsza osada handlowa, która wchodziła w skład księstwa siewierskiego. Zniszczona w czasie najazdu Tatarów, wkrótce odrodziła się na nowo. Już w XV wieku było to jedno z ważniejszych miast w księstwie siewierskim. W nowszych dziejach miasto często zmieniało swą przynależność. Pod koniec XVIII stulecia stała się wolnym miastem królewskim, jednak już wkrótce, wraz z zaborami, stała się częścią Prus. W 1807 roku włączono ją do Księstwa Warszawskiego, a następnie ? Królestwa Polskiego. Polityka caratu sprawiła, że Czeladź utraciła prawa miejskie i straciła swe gospodarcze znacznie. Sytuacja poprawiła się dopiero w XIX wieku, kiedy to rozwój górnictwa zapewnił mieszkańcom spore dochody. Już pod koniec XIX wieku zaczęły działać tak ważne dla lokalnej gospodarki kopalnie, jak ?Saturn? oraz ?Czeladź?. W związku z rozwojem górnictwa Czeladź stała się nie tylko jednym z ważniejszych ośrodków na terenie obecnego Zagłębia Dąbrowskiego, ale i jednym z ważniejszych ośrodków ruchu robotniczego. Pomyślny rozwój gospodarki pozwolił też Czeladzi na odzyskanie praw miejskich, które ponownie nadano jej w 1915 roku.

Atrakcje Czeladzi
Dziś Czeladź jest jednym z ciekawszych miast w tej części kraju. Mimo trudnej historii zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny. W rejonie rynku można zobaczyć ciekawe przykłady mieszczańskiej zabudowy z XVII i XVIII wieku, przy czym szczególnie atrakcyjne są drewniane domy z podcieniami. Górującą nad miastem budowlą jest kościół św. Stanisława z 1913 roku, którego charakterystyczną cechą jest niedokończona wieża kościelna. Piękną pamiątką po żyjących niegdyś w Czeladzi Żydach jest kirkut, który dzięki pracom porządkowym przeprowadzonym w latach 80. XX wieku może się pochwalić ciekawymi macewami. Ta nekropolia jest jednym z największych cmentarzy na terenie województwa śląskiego i z pewnością warto ją odwiedzić w czasie wycieczki po terenach Zagłębia Dąbrowskiego.

Zabytki techniki: co warto zobaczyć?
Na terenie miasta nie brak też zabytków, które pięknie przypominają o dziejach tutejszego przemysłu. Elektrownia dawnej kopalni ?Saturn? to ciekawy zabytek techniki z początków XX wieku, który dziś jest miejscem ciekawych wystaw. Sama kopalnia jest miejscem ważnym z historycznego punktu widzenia, które dzięki modzie na zabytki postindustrialne cieszy się nowym życiem i jest jedną z większych atrakcji miasta.

 

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments