Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Drawsko Pomorskie

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to typowy problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, i w kraju nawet utratą zębów. Niezależnie od racji tej chorobie, należy się nią zdobyć i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Dobrzany

Obnażanie szyjek zębowych to produkt „cofania się” bądź te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces tenże stanowi chory dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn że istnieć sporo, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a też nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to prawie efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Wyświetlanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często też higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, gromadzący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak natomiast ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesu robienia się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź te „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż warunku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie cechuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy zapoznają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a więcej na piękny i pikantny smak także na kontakt to prawdziwy objaw obnażonych szyjek zębowych. Odbywa się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o zdecydowanym gustu i temperaturze, jak także w dotyku z trudnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest złe, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta stronę jest ciemniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od podstawy powstania problemu, a oraz od zaawansowania choroby. Zazwyczaj tworzy się jednak od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to podstawowe kroki w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi uzyskuje się w gabinecie stomatologicznym w planu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie wydaje się je co pół roku.

Potrzebna że istnieć i zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Duża istnieje także technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w toku od dziąsła) Dużo jest korzystać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do przesuwania się osadu nazębnego.

Dentysta Dobrzany

Warto zaopatrzyć się więcej w dobre środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Przydatne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i gorącego, a też słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami konieczne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe rozlicza się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest jedynym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Dobrzany

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments