ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Aktualności

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to obecnie sama z największych czynności, które można przygotować za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać dane do przelewu. Co przygotować w takiej form?

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie środków na zły rachunek, wbrew pozorom, zupełnie nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem pisany w oparciu o algorytm, jaki w wielkim stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jeden mniejszej albo większej). Dokładniejsze dane na aktualny problem można odkryć w tym punkcie.

W pewnej większości przypadków wykaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często już na ostatnim momencie można zaobserwować pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmie, w jakiej ubrane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Że się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Podstaw tego pewnie żyć kilka:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy materiały na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, jednak do niewłaściwej głowy.
W relacji od danej sytuacji wygląda nas inna forma postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać własne środki.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najspokojniejszy a w nauce najbezpieczniejszy przypadek. Taka rzecz zapewnij nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w wartości kontrolnej. Niestety będziemy wówczas być szans potwierdzenia takiego przelewu.

Jeśli natomiast nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, pewno się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z naszego konta. Nie należy też panikować. Nawet jeżeli przelew „wyjdzie” z rachunku, to chyba zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków można choć chwila poczekać – w nauce powinno to przypaść do jakiegoś dnia roboczego (jak jakikolwiek nowy przelew), w pracy czas ten prawdopodobnie wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po obecnym momencie kwota przelewu nie wróciła na swoje konto (oraz istniejemy jaśni, że przedmiotem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z czasu do czasu zmianie ulega oferta bankowa, zaś w ruchu z tym i my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się więc może, że z zachowania lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo również do przypadku wspomnianego wyżej. Problem w obecnym, że nieaktywny rachunek jest „pozytywny” (tj. dobry z algorytmem) numer, a zatem nie wyświetli się nam artykuł o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim powinien uspokoić osoby, które planują, że nasze mózgi mogą dojść do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a więc nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego niegdyś do nas. Jeśli rachunek jest właściwie zamknięty (oraz nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), jesteśmy do budowania z formą podobną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a środki w procesie kilku dni wrócą na swoje konto. Gdyby tak się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na złe konto
Może same się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki rozwiązanie, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć myśleli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas niemało kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej umów (oraz co gorsza, bank pobierze te wartości dwukrotnie, jeżeli będziemy wymagali wykonać przelew zwrotny). W efekcie z konta może nam „zniknąć” całkiem duża kwota, której że obecnie nie odzyskamy.

Czynniki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wtedy niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Nazywa to, iż nie będziemy w bycie rozwiązać takiego przelewu ani z okresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeżeli przyjmiemy taką próbę kilka sekund później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest wykonywanie dyspozycji klienta, jeśli to podamy taki zaś nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie łatwą i wypełni ją zgodnie z polską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o współpracę w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba zawsze pamiętać wiedzę, że bank będzie brał prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą jakością jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, zaś w dodatku jest skuteczny, niemożliwy jest wtedy automatyczny zwrot środków. Co a możemy w takim przypadku zrobić?

Często daje się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są zgodnie z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a to i znieść je) nawet z okresu bankowości elektronicznej. To powinien być nasz pierwszy krok. Naturalnie trzeba sprawić go jak już. Jeśli nie mamy szans dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Jeżeli nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może zostać usunięty przez człowieka.

Jeśli natomiast za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, jest nam kontakt z bankiem w sensie uruchomienia odpowiednich procedur. Po wpisaniu w bycie nowelizacji ustawy o pomocach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam uwag i rozpoczęcia pewnych zajęć w swym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną wartością jest: zawsze umawiamy się z pracownikami w naszym banku, nigdy w banku odbiorcy. To nasz bank posiada wszelkie informacje dotyczące danego przelewu i toż on w swym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak wiele szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych wiedz bank będzie był 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż cierpi on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien zapaść w czasie 30 dni codziennych od chwili otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na indywidualny rachunek techniczny, a dopiero wtedy bank przeleje je na swoje konto. Zgodnie z kolejną ustawą odbiorca nie poniesie żadnych wkładów w sukcesu zwrotu pieniędzy, jednak nasz bank może nas obciążyć opłatą za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne dane o kosztach można odkryć w tabeli wartości i prowizji banku, do którego zajmujemy się o ochronę.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w wskazanym terminie? W współczesnej rzeczy bank zostanie rozwiązany z tajemnicy bankowej dodatkowo będzie mógł nam ujawnić personalia tej kobiety. To natomiast zapewni nam odzyskanie swojej własności na odległości sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi zabiegami jest bowiem traktowane jako przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej szansy warto jeszcze cierpieć na uwadze, że a my możemy przyjąć taki przelew niespodziankę. W takim przypadku wcale nie dysponować tymi zabiegami – wcześnie lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy wymagali wziąć ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments