Jak sfinansować zakup maszyn rolniczych?

Jak sfinansować zakup maszyn rolniczych?

Promocja

Gospodarstwo rolne bez maszyn rolniczych nie może być wydajnie prowadzone. Najkorzystniejszą opcją dla rolnika jest posiadanie własnych maszyn, które jednak są niezwykle kosztowne. Koszty takich urządzeń, zarówno z rynku wtórnego, jak i prosto od producenta, to dziesiątki, a niekiedy i setki tysięcy złotych.

 

Jak sfinansować zakup maszyn rolniczych?

Istnieją trzy możliwości sfinansowania tak kosztownego zakupu. Pierwszy, to własne środki płatnicze, co jednak przy tak wysokich cenach maszyn często okazuje się niewykonalne. Pozostaje zatem kredyt w banku lub wzięcie maszyny w leasing. Rolnik może, a nawet powinien ubiegać się o dotację z UE na zakup maszyn – ta jednak przyznawana jest dopiero po okazaniu dowodu zakupu. Zanim dokona się zakupu konkretnej, niezbędnej do pracy maszyny rolniczej, należy dokładnie przeanalizować nie tylko rynek maszyn rolniczych, ale również oferty banków i firm leasingowych. Decyzja taka jest podejmowana na długie lata, i aby zakup był korzystny i opłacalny, należy sfinansować go możliwie jak najbardziej korzystnie dla siebie.

Kredyt bankowy

W przypadku kredytu bankowego należy wziąć pod rozwagę nie tylko wysokość prowizji, która bywa złudna. Nierzadko okazuje się, że bank oferujący wyższą prowizję, ma korzystniejsze warunki wcześniejszej spłaty kredytu lub zabezpieczenia spłaty kredytu. W przypadku kredytu obrotowego, w którym konieczna będzie zapłata kwoty VAT, wymagane jest często zabezpieczenie na hipotece ziemi, nie wystarczy jedynie zastaw pod kupowaną maszynę. Korzystniejsze oprocentowanie kredytu to również bardzo często wabik na klientów, którzy pragną zapłacić jak najmniej za kredyt. Finalnie może okazać się, że w długiej perspektywie czasu niskie oprocentowanie nie uchroniło nas przed poniesieniem innych, wyższych kosztów bankowych.

Maszyna w leasing

Coraz powszechniejsze staje się u rolników korzystanie z firm leasingowych. Leasing jest doskonałą formą sfinansowania zakupu maszyny w przypadku gospodarstw, które prowadzą pełną księgowość. Co istotne dla rolnika – dzięki leasingowi możemy zakupić nie tylko nowy, ale również używany sprzęt rolniczy, co pozwala na generowanie dodatkowych oszczędności na tej inwestycji. Rolnik decydujący się na leasing, ma możliwość określenia wysokości wkładu własnego, o ile jest on wymagany, waluty, w jakiej zaciągnie zobowiązanie, czy nawet możliwość określenia sezonowego systemu spłaty rat. W przypadku rolnictwa sezonowość ma bowiem ogromne znaczenie.

Zakup maszyn rolniczych – dokonaj rozsądnego wyboru

Zakup maszyny rolniczej za kilkadziesiąt tysięcy złotych to inwestycja czysto biznesowa. Bez względu na to, czy wybierze się kredyt w banku, czy leasing, pozostaje się związanym z firmą oferującą ten sposób finansowania na długie lata. Warto zadbać o to, by współpraca ta przebiegała pomyślnie i korzystnie. Najlepiej jest poświęcić kilka godzin na dokładną analizę rynku ofert kredytowych i pożyczkowych, i z ewentualnym wsparciem merytorycznym osoby bardziej rozeznanej w temacie dokonać wyboru tego, jak tę inwestycję sfinansujemy. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradców finansowych, którzy są w stanie zbadać i pomóc wybrać korzystny model finansowania zakupu sprzętu rolniczego. Na rynku funkcjonują firmy takie jak np. Agro Fundusz, które specjalizują się w pomocy rolnikom w uzyskaniu korzystnych ofert bankowych, pomagają w załatwianiu formalności, wiecej informacji znajdziecie na https://agrofundusz.pl/zakup-maszyn-i-urzadzen/.

Dlaczego warto podjąć współpracę z firmą doradczą? Powodów jest wiele, podstawowym jest brak opłat. Brak opłat , firmy takie jak Agro Fundusz nie pobierają od klientów opłat. Posiadają duże doświadczenie, pomogą wybrać najkorzystniejsze oferty. Należy pamiętać o tym, że niekiedy oferty banków, warunki kredytowania różnią się diametralnie. Znalezienie różnic cenowych bywa niekiedy bardzo trudne. Zyskacie czas – analizy finansowe ofert zabierają sporo czasu.

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
3 lat temu
OBSŁUGA KLIENTA :
     
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA :
     
KOSZTY :
     
ŁATWE WNIOSKOWANIE :
     
PRZYZNAWALNOŚĆ :
     

Doskonały artykuł. W jasny sposób przedstwaia jakie kroki należy podjąć. Właśnie czegoś takiego szukałem. Nie wiedziałem jak się do tego zabrać a teraz mam już wszystko rozjaśnione.

Janusz
Janusz
3 lat temu
OBSŁUGA KLIENTA :
     
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA :
     
KOSZTY :
     
ŁATWE WNIOSKOWANIE :
     
PRZYZNAWALNOŚĆ :
     

Jak sfinansować zakup maszyn rolniczych? To temat, który wydaje się być prosty. Jednak jak człowiek się za to zabierze to okazuje się, że nie jest tak łatwo jak by to się wydawało. Producenci owszem oferują produkty + ich finansowanie ale i tak trzeba się nalatać. Najbardziej boli brak czasu, papiery, umowy to prawie etat. Lepiej wziąć doradcę, niech on ogarnie to wszystko a my w pole!

Podaj miejscowość
Iwiny