Koszt kredytu gotówkowego

poradnik pożyczkobiorcy

Kredyty gotówkowe to jedne z najdroższych produktów oferowanych przez banki. Wskażnik oprocentowania to zwykle 15%. Zazwyczaj jest ono uzależnione od kwoty kredytu lub okresu kredytowania. Oprócz tego każdy kredytobiorca uiszcza jednorazową prowizję za udzielenie kredytu,.

Nie może jednak przekroczyć ona 5 proc. kwoty kredytu. Niektóre banki narzucają jeszcze wykup ubezpieczenia kredytowego, które chroni kredytobiorcę m. in. od następstw nieszczęśliwych wypadków czy utraty pracy.

Aby wybrać najlepszą ofertę kredytu gotówkowego, trzeba obliczyć jego całkowity koszt. Nie można bezrefleksyjnie przyjmować każdej oferty pożyczki. Należy zwracać uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, gdyż to niskie, podawane w reklamach, najczęściej dotyczy tylko kredytów w wysokich kwotach, zarezerwowanych dla klientów o najlepszej sytuacji finansowej.

Ustawa o kredycie konsumenckim obliguje banki do podawania tzw. rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która, w przeciwieństwie do stopy nominalnej, przyjmuje wartość z uwzględnieniem dodatkowych opłat takich jak prowizja, czy ubezpieczenie kredytu.

Aby rzetelnie porównać oferty kredytów gotówkowych, można również obliczyć jego całkowity koszt, czyli taki, który zawiera odsetki, prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku czy ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń. Wystarczy tylko dodać wszystkie wymienione wyżej opłaty.

Kredyt gotówkowy możemy spłacać w systemie rat stałych lub malejących. Możemy wybrać również sposób oprocentowania: stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe jest gwarancją stałego poziomu oprocentowania przez cały okres spłaty, natomiast zmienne uzależnione jest od czynników makroekonomicznych (np. wzrostu inflacji).

Pamiętajmy, że porównując różne oferty, należy rozpatrywać pożyczki w tej samej kwocie, zaciągane na ten sam okres, przyjmując ten sam sposób pobierania prowizji. Przy obliczeniach nie należy zapominać o ubezpieczeniach kredytu, które, obok prowizji, często nie są zawarte w maksymalnej opłacie za udzielenie kredytu.

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
5 lat temu
OBSŁUGA KLIENTA :
     
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA :
     
KOSZTY :
     
ŁATWE WNIOSKOWANIE :
     
PRZYZNAWALNOŚĆ :
     

Trzeba się zawsze dobrze zastanowić nad wyborem odpowiedniego kredytu gotówkowego. Niestety są one bardzo drogie i coraz mniej ludzi decyduje się je zaciągać. Banki zarabiają na nich ogromne kwoty.