Kredyt, a pożyczka – różnice

Aktualności poradnik pożyczkobiorcy Umowy pożyczki

Obecnie na rynku wyróżniamy dwie różne formy pozyskiwania dodatkowych środków pieniężnych na realizację naszych celów. Są nimi kredyty i pożyczki. Na wstępie warto wyjaśnić, że z perspektywy odbiorców reklam terminy,,kredyt? oraz,,pożyczka? są ze sobą mieszane i niejednokrotnie używane zamiennie. Ze względu prawnego różnice między nimi są znaczne.

Najważniejszą cechą kredytu jest to, że może być udzielony wyłącznie poprzez banki. Wszelkie aspekty prawne muszą być zgodne z normami prawa bankowego. Każda umowa kredytowa zawiera termin spłaty kredytu jak również informacje na temat cen(odsetki, opłaty, prowizje). Przed udzieleniem kredytu dokonuje się oceny zdolności kredytowej, czyli możliwość do regularnej comiesięcznej spłaty rat zadłużenia. Brak wystarczającej zdolności kredytowej może skutkować udzieleniem kredytu w mniejszej kwocie niż wnioskowana.

Umowa pożyczki musi być zgodna z ustaleniami kodeksu cywilnego. Może jej udzielić każdy, kto dysponuje wolnymi środkami. W przypadku pożyczek nie przekraczających 500 zł nie wymaga się formy pisemnej umowy. Termin oraz ceny pożyczki nie muszą być jednoznacznie określone. Mogą być one nieodpłatne, czyli nie podlegać żadnemu oprocentowaniu. Z reguły jednak pobierane są prowizje jak również wyliczane oprocentowanie.

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments