Dla większości osób będących w potrzebie, chcących dodatkowego wsparcia finansowego kredyt czy pożyczka nie stanowi żadnej różnicy. Te dwa wyrazy dla nich to wyłącznie synonimy. W rzeczywistości każde z tych pojęć posiada inną ustawę oraz inne prawa i obowiązki przyszłego klienta.
Proces ubiegania się o kredyt działa na podstawie prawa bankowego. Umowa kredytu sporządzana jest na piśmie pod groźbą nieważności i ma zawierać główne informacje dotyczące wysokości kredytu, terminu spłaty, zasad, oprocentowania oraz cel, na jaki środki mają być przeznaczone.
Podczas podpisywania umowy należy także wypełnić formularz informacyjny, w którym należy zawrzeć wszelkie informacje na temat instytucji udzielającej kredytu, a także kredytobiorcy. W formularzu powinna widnieć kwota i oprocentowanie kredytu, wysokość raty, całkowity koszt i ostateczny czas spłaty. W kwestionariuszu dodatkowo udostępnia się informacje o wszelkich opłatach i prowizjach, a także systemie zabezpieczenia zobowiązania. Dobro klienta jest pierwszorzędnym aspektem, jakie określa regulacja prawna kredytu konsumenckiego. Kredytobiorca w ciągu 2 tygodni ma także prawo odstąpić od umowy kredytu, może również spłacić go przed czasem.
Proces ubiegania się o pożyczkę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Umowa pożyczki nie ma ściśle określonych zasad, może być sporządzona na piśmie- dla kwot wyższych niż 500 zł, a nawet ustnie. Nie ma skonkretyzowanych wymogów wobec pożyczkobiorców. Potencjalny klient nie musi przedstawiać celu, na jaki potrzebne mu są środki, ani nie ma potrzeby udokumentowania jego zdolności kredytowej. Pożyczkobiorca otrzymuje środki za okazaniem dowodu tożsamości.
Należy pamiętać, iż w razie sporów stron bądź odstąpienia od umowy prawo bankowe nie chroni pożyczkobiorcy. Wówczas, żeby dowieść swoich racji należy działać na własną rękę przed sądem.
Kredyt gotówkowy okazuje się bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ kredytobiorcę chroni prawo bankowe. Banki nie udzielają kredytów osobom bez sprawdzenia ich historii kredytowej. Wypełnianie mnóstwa dokumentów w banku mogą natomiast zastąpić pożyczki gotówkowe, które można uzyskać już nawet w ciągu 15 minut.