Pożyczka udokumentowana

Umowy pożyczki

Dziś można pożyczać pieniądze co najmniej na trzy sposoby; od rodziny, przyjaciół, znajomych, w banku lub innej, prywatnej firmie finansowej.

Nikt z nas nie lubi oddawać więcej niż pożycza.

Dlatego wciąż najczęściej pożyczamy bez odsetek i prowizji od członków rodziny, znajomych, przyjaciół.

Jak zabezpieczyć zwrot pożyczonych pieniędzy, gdy to my udzielamy komuś finansowego wsparcia?

Nie tylko firma pożyczkowa, bank czy inna instytucja finansowa, może a nawet powinna zawierać umowy pożyczki w formie pisemnej. W przypadku tych pierwszych, umowa pisemna jest warunkiem niezbędnym do uzyskania środków.

Jeżeli jesteś osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej, pożyczasz komuś więcej niż 500 złotych, ustna umowa może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem. Umowę ustną mogą potwierdzić świadkowie, jednak w praktyce różnie to wygląda. Pismo to zawsze pismo.

Na podstawie pisemnej umowy pożyczki, można składać w przyszłości w sądzie cywilnym, tzw. pozew o zapłatę, gdy dłużnik będzie notorycznie uchylał się od zapłacenia należności.

Pisemna umowa pożyczki między osobami fizycznymi, powinna zawierać datę zawarcia, miejsce zawarcia, dane stron czyli pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, kwotę wypłaconą, termin spłaty, okres kredytowania, ewentualne koszty (odsetki, prowizja za udzielenie) wyrażone w złotówkach lub też w procentach oraz czytelne podpisy stron. W ten sposób zabezpieczasz swoją pożyczkę i w przypadku uchylania się pożyczkobiorcy od spłacenia długu, możesz odzyskać pożyczone pieniądze na drodze postępowania cywilnego.

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments