Rodzaje kredytów

poradnik pożyczkobiorcy

Niekiedy, czy to jako firma czy to jako osoba prywatna potrzebujemy gotówki na dany cel. Udajemy się do banku i tam słyszymy, iż musimy najpierw przedstawić naszą zdolność kredytową i nie rzadko udokumentować, na co potrzebujemy funduszy.

Banki osobom wypłacalnym, z ich perspektywy chętnie udzielają kredytów, gdyż zarówno w operacjach bankowych i pozabankowych udzielone zobowiązania finansowe generują im około 50 % przychodów.

Po co więc bankom wiedza, na co wydamy pieniądze z kredytu?

Otóż choć banki na nas zarabiają, to jako pożyczkodawcy mogą sprawdzać na jaki cel wydatkujemy nasze pieniądze. Aby lepiej to zrozumieć warto przybliżyć wybrane rodzaje kredytów udzielanych w bankach.

Rodzaje kredytów

Jednym z najbardziej znanych jest kredyt komercyjny – dość łatwo można go uzyskać. W tym kredycie to bank dyktuje warunki- – tak więc on ustala koszty związane z obsługa kredytów, jak i oprocentowanie. Na korzystniejszych warunkach udzielany jest z kolei kredyt preferencyjny. Nie jest on jednak dla każdego dostępny. Obejmuje on takie grupy/osoby, jak rolników (jeśli chodzi o zakup czegoś do gospodarstwa rolniczego, np. nawozu), rodziny o niskich dochodach, które chcą zakupić mieszkanie. Co interesujące, o kredyt ten mogą starać się także gminy, jest on dofinansowany przez Unię Europejską i agencje rządowe.

Bardzo znanym jest kredyt hipoteczny ? jego zaleta to długoterminowy okres spłaty. Zaciągać go może zarówno firma jak i osoba nie posiadająca działalności gospodarczej, np. na zakup domu. Występuje tu tak zwany zastaw (hipoteka). W razie nie spłacenia kredytu bank ma prawo sprzedać zastaw. Natomiast krótkoterminowym rodzajem kredytu jest kredyt lombardowy, czas jego trwania wynosi najdłużej do jednego roku.

Kredyt lombardowy, jak wskazuje nazwa opiera się na zabezpieczeniu ? zastawie, przy czym inaczej niż przy kredycie hipotecznym jest to wartość zastawionych dóbr rzeczowych, np. obraz czy biżuteria. Niestety kwota kredytu jest tu niższa, aniżeli faktycznej wartości zastawu. Warto zwrócić uwagę także na kredyt dewizowy ? jest on udzielany w walucie innych krajów, ale przeliczanej i wypłacanej w złotówkach, w większość brany ze względu na niższe oprocentowanie niż kredytu w walucie polskiej. Ostatnim wartym opisania jest kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja kredytów polega na przeniesie wszystkich kredytów, zobowiązań do jednego banku ? płacimy wtedy jedną zazwyczaj niższą ratę (korzystne rozwiązanie dla osób spłacających liczne kredyty).

Który kredyt najlepszy?

Znając powyższy zarys głównych rodzajów kredytów występujących na polskim rynku, warto zawsze brać go uważnie, zgodnie z przeznaczeniem. Tak więc to od rodzaju kredytu w istocie zależy wiele ? wysokość oprocentowania, długość spłacania zobowiązania i tym podobne kwestie. Nie można zatajać przed bankiem informacji w jakim celu potrzebna nam gotówka, gdyż próby oszustwa zazwyczaj powodują natychmiastowe żądanie banku, co do spłaty kredytu, jak i inne konsekwencje prawne. Jednakże zawsze warto analizować oferty banków (poszczególne rodzaje kredytów mogą mocno się różnić pod kątem oprocentowania, zapisów w umowie).

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
5 lat temu
OBSŁUGA KLIENTA :
     
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA :
     
KOSZTY :
     
ŁATWE WNIOSKOWANIE :
     
PRZYZNAWALNOŚĆ :
     

Chyba nigdy nie zrozumiem warunków, na jakich banki udzielają kredyty. Dla mnie jest to dość skomplikowane. Istnieje duży ich wybór na rynku i są bardzo zróżnicowane pod względem celów, na które się je przeznacza.