Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny

Aktualności Mazowieckie poradnik pożyczkobiorcy Pożyczka Lokalna Umowy pożyczki

Budowa domu od podstaw, kupno mieszkania od dewelopera lub na rynku wtórnym to inwestycja wymagająca dużego zaangażowania finansowego. Większość Polaków nie jest w stanie wyłożyć na ten cel tak dużych środków z własnych oszczędności. Pojawia się wtedy wizja ubiegania się o kredyt hipoteczny, aby spełnić marzenia o własnych czterech kątach. Często starając się o taki kredyt nie wiemy dokładnie jak do tego się zabrać i najczęściej idziemy do najbliższej placówki, gdzie składamy wniosek i w tym banku zaciągamy kredyt. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie i niejednokrotnie okres spłaty rat przekracza 30 lat, więc zanim podpiszemy umowę z bankiem warto poddać analizie większość ofert kredytowych dostępnych na rynku.

Najlepszy kredyt hipoteczny ? to jaki?

Kredyty hipoteczne udzielane są przez większość banków komercyjnych, większość SKOK ? ów i przez kilka banki spółdzielcze. Ze względu na dużą konkurencję w tej materii, parametry oferty są zbliżone jednak nie takie same, zatem sumaryczna wartość raty kredytowej niejednokrotnie będzie się różnić nawet o kilkaset złotych. Pamiętajmy, że dla jednych najlepszy kredyt hipoteczny to ten, który będzie posiadał najniższą prowizję, dla innych kluczowym parametrem będzie wysokość marży, a jeszcze dla innych będzie taki kredyt, który pozwala na największą elastyczność w spłacie.

Jak odnaleźć się w gąszczu ofert kredytu hipotecznego?

Zakładając, że mamy już upatrzoną nieruchomość najlepszym drugim krokiem byłoby udać się do doradcy hipotecznego, który przeanalizowałby razem z nami oferty kredytowe wielu banków i pomógł w wyborze tej odpowiedniej. Niekiedy w naszym imieniu przeprowadziłby całą procedurę ubiegania się o kredyt. Jednak jego usługa jest dość kosztowna i wymaga pewnego wkładu finansowego już na etapie ubiegania się o kredyt. Od czego mamy w takim razie internet? Przecież żyjemy w XXI wieku. Wiele stron internetowych oferuje nam zupełnie darmowe narzędzia jakim jest porównywarka kredytów hipotecznych. W kilka minut po wypełnieniu krótkiego formularza możemy otrzymać wyniki z najlepszą ofertą kredytu hipotecznego.

Bądź czujny i negocjuj

Zanim podpiszesz umowę kredytową przeanalizuj dokładnie wszystkie parametry kredytu. Na całkowity koszt kredytu składają się oprocentowanie, marża, prowizja za udzielenie, obowiązkowe ubezpieczenie kredytu, opłaty za rozpatrzenie wniosku, wpis o ustanowieniu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Miarodajnym wyznacznikiem kosztu kredytu będzie w tym wypadku RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO to przelicznik, który mówi nam, jaką wartość ma oprocentowanie, jeśli zsumujemy zupełnie wszystkie koszty. Zwróć też uwagę na możliwość skorzystania z ?wakacji kredytowych? lub karencji w spłacie rat kredytu. Musisz wyprzedzić przyszłość i przewidzieć, że po okresie względnie dobrej sytuacji finansowej mogą przyjść chudsze czasy spowodowane utratą pracy lub długotrwałą chorobą. Wtedy takie wakacje kredytowe, mogą się okazać zbawienne zanim na nowo nie poukładasz sobie spraw finansowych.
Na ostatni etap ubiegania się o kredyt hipoteczny pozostaw sobie negocjacje końcowych warunków udzielenia pożyczki. Nie jest tak, że oferta banku opisana w broszurze jest ostateczna. Jeśli jesteś solidnym klientem, nigdy wcześniej nie miałeś problemu ze spłatą swoich zobowiązań wobec banku, będziesz miał solidne argumenty w próbie negocjacji. Z reguły możesz liczyć na obniżenie standardowego oprocentowania, pomniejszenie prowizji lub redukcję marży kredytu. Te wszystkie czynniki będą miały w przyszłości wpływ na wysokość raty, jaką co miesiąc należało będzie regulować.

0 0 votes
OBSŁUGA KLIENTA
0 0 votes
SZYBKOŚĆ UDZIELANIA
0 0 votes
KOSZTY
0 0 votes
ŁATWE WNIOSKOWANIE
0 0 votes
PRZYZNAWALNOŚĆ
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments